970

Donosimo cijeli moćan govor Glavaševića: "Svi smo odgovorni za silovanu curicu"

Povodom grozomornog zločina grupnog silovanja u okolici Zadra zastupnik Bojan Glavašević održao je u saboru govor koji je izazvao mnoštvo pozitivnih reakcija i na Facebooku je podijeljen više od 1500 puta iako je, kako su mnogi primijetili, izgovoren pred praktički praznom sabornicom.

Govor Bojana Glavaševića prenosimo u cijelosti:

"Ovaj tjedan potresao nas je slučaj stravičnog silovanja djevojčice, jer u pitanje jeste djevojčica, iz okolice Zadra. Ovaj slučaj je strašan zato što je žrtva toliko mlada. Zato što je fizičko i psihičko mučenje trajalo toliko dugo, zato što su joj to bili prijatelji i bivši dečko. Dakle, ljudi koji ju poznaju, a koji su uživali u njezinom mučenju, njezinom seksualnom ponižavanju, degradaciji i bolu.

Žene kao seksualni objekti

Moramo se pitati kakvo je to društvo stvorilo ovu grupu muškaraca koji su si uzeli za pravo seksualno se iživljavati nad drugom osobom, oduzeti joj njezino dostojanstvo, njezinu mladost, njezino mentalno i fizičko zdravlje. Istina je bolna, a glasi: naše hrvatsko društvo. Tužno je, ali to je stanje našeg društva. U našem društvu, obitelj i prijatelji osumnjičenih, krive žrtvu da je ona sama isprovocirala ovo zlo. U našem društvu komentatori na portalima, ljuti na suca, preporučuju da bi njegova kćer, žena, majka, trebala biti silovana. Dakle, opet žene odgovorne za ponašanje muškaraca.

U našem društvu se svakodnevno objektivizira ženu u medijima, kao da su seksualni objekti. U našem društvu političari, bez grča, koriste seksizam kad razgovaraju s novinarima: "Mala, jesi slatka, lijepa..." i tako dalje. Kakvu poruku šaljemo našim djevojčicama i dječacima? Kad cijeli narod, mediji, političari, cjelokupno društvo praktički, slavi grudi jedne žene, objektivizira žensko tijelo, kakvu poruku šaljemo djevojčicama? Da budu lijepe, ali ako su previše lijepe, onda se može dogoditi da isprovociraju nekog manijaka i opet su same one krive. Kad svećenik kaže sa oltara da je žena koja je imala seksualne odnose prije braka "štraca", manje vrijedna, da su žene općenito drugotne, kakvu poruku šaljemo našim djevojčicama? Da nemaju pravo na zdravi seksualni život? A našim dječacima? Da su žene ispod njih, da postoje isključivo zbog njih i da oni mogu s njima što god hoće. Onda se čudimo kada se dogodi da se upravo tako i ponašaju.

Kakvu poruku šaljemo djevojčicama?

Kada žene na pozicijama moći nezgodno kažu da je nasilje u obitelji privatna stvar kakvu poruku šaljemo djevojčicama? Da šute i da trpe. Kada nam istraživanje pokaže da 40 posto srednjoškolaca u hrvatskim školama smatra da je u redu fizički udariti djevojku, ako napravi nešto što ga naljuti i na takve rezultate ne poduzmemo ništa, što očekujemo, da će se mladi ljudi sami preodgojiti? Ne trebamo se čuditi što žrtve nisu prijavile zločin prije, a kada prijave, onda su mediji puni komentara da je "mala sigurno nešto sama napravila da to zasluži". To znači da su žene seksualni objekti i same su si krive. Tu smo poruku dobro poslali našim djevojčicama. A dječacima, šaljemo poruku da nisu odgovorni za svoja djela. Da imaju više prava nego djevojčice, ali manje odgovornosti za svoje vlastito ponašanje.

U medijima se piše kako su osumnjičeni mladići, zakonski su ovo mladi punoljetni ljudi. Oni su muškarci i tako trebamo o njima razgovarati. Teza da bilo kakvo ponašanje djevojčice ili žene, kratka suknja, uzbudljiva poruka, slika, ples, pogled, bilo što, može isprovocirati muškarca na silovanje, znači nasilno prisiliti i mučiti drugu osobu, na jedan od najgroznijih načina, je duboko zabrinjavajuća teza, jer podrazumijeva da su muškarci životinje koje ne mogu kontrolirati svoje emocije i svoja djela i upravo to učimo svoju djecu.

Svi smo odgovorni

Ovaj slučaj otvorio nam je oči na dvije stvari koje uništavaju naše društvo. Prvo je seksizam i opća kultura koja prihvaća nasilje nad ženama. Drugo je činjenica da smo nejednaki ispred zakona, ispred institucija i države. I to lijepo možemo vidjeti po tome što je sucu, Ivanu Markoviću, koji je primio prijetnje, dodijeljena zaštita. A mladoj žrtvi, kojoj ne samo da su prijetili, nego su svoju prijetnju izvršavali u dugom periodu vremena, nije dodijeljena zaštita. Spolni odnos bez pristanka je silovanje. Nema spolnog odnosa bez pristanka koji nije silovanje! Dok se zakoni mijenjaju mi kao društvo moramo mijenjati mentalitet, stvarati društvo u kojem nasilje nije prihvatljivo. Za ovakvo stanje u društvu, naprosto smo svi odgovorni", zaključio je svoj govor saborski zastupnik Bojan Glavašević.